Wojna w Syrii jest z pewnością jednym z największych wyzwań dla współczesnego świata. Trwający od ponad siedmiu lat konflikt doprowadził do śmierci milionów ludzi, poważnie zachwiał ładem w jeszcze nieustabilizowanym po wcześniejszych wojnach regionie a także wystawił na próbę światowych przywódców i organizacje międzynarodowe. Tym samym unaocznił globalny konflikt interesów a także nieudolność światowych mocarstw.

Obecnie Syria stanowi arenę zmagań nie tylko wojsk Baszara al-Asada, rebeliantów czy bojowników ISIS. W konflikcie uczestniczy wiele państw ościennych realizując tym samym własne interesy. Na syryjskich pustyniach być może rozgrywają się losy przyszłego ładu światowego.

Niestety, kiedy my - zachodni, doświadczony już tysiącami wojen świat, liczący się z prawami człowieka i przestrzegający zasad demokracji - dość opieszale ustalamy plan działania, tysiące ludzi ginie od kul AK 47, chorób i głodu. Pozostali ryzykują życiem podczas przepraw przepełnionymi pontonami do naszego, lepszego świata.

Wydarzenia zapoczątkowane w 1914 i 1939 wydają się już przeszłością i nauczką dla świata. Tymczasem konflikt syryjski nieuchronnie prowadzi do kolejnej globalnej tragedii.

Wojna w Syrii jest największą porażką obecnej polityki. Aby dalej nie powielać błędów z przeszłości konieczne jest wspólne, zdecydowane działanie. Wszystkich.

Demografia


 Populacja Syrii: 18,028,549 (lipiec 2017)

Wykres przedstawiający zmiany liczby ludności Syrii (dane z 2016)
Źródło: https://www.populationpyramid.net/pl/syria/2016/
Na wykresie widać, że systematycznie rosnąca stopa przyrostu naturalnego (kraj III fazy przejścia demograficznego) notuje wyraźny spadek od 2010 roku. Przyczyną tego zjawiska jest początek wojny domowej, która wybuchła w czasie Arabskiej Wiosny. Działania zbrojne oraz obecne na niespotykaną wcześniej skalę akty agresji doprowadziły do śmierci lub migracji milionów ludzi.

Liczba ludności w 2010 roku - 20,7 mln
Liczba ludności w 2017 roku - 18 mln

Piramida płci i wieku (dane z 2016)
Źródło: https://www.populationpyramid.net/pl/syria/2016/
W Syrii mamy do czynienia z progresywną piramidą płci i wieku co świadczy o wysokim przyroście naturalnym i dużym udziale młodego społeczeństwa w ogólnej populacji kraju. Generalnie zachowana jest równowaga pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn.

Grupy etniczne w Syrii


Arabowie - 90%
Ormianie, Kurdowie, Inni - 10%

Kurdowie to obecnie największa narodowość na świecie nieposiadająca własnego państwa. Obecnie w granicach Turcji, Iraku, Syrii i Iranu żyje prawie 25 milionów Kurdów.

Rozmieszczenie ludności kurdyjskiej
Źródło: https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_LzNTHunIROgqqx0sQZOnyk0ZNpnB6iyv.jpg

Religie w Syrii
Muzułamanie (87%)
Sunnici - są największą grupą wyznaniową w Syrii (około 60% to rodowici Arabowie syryjscy, pozostali to Kurdowie, Turkomanie, Czerkiesi, Irakijczycy i Palestyńczycy). Islam sunnicki nadaje religijny ton Syrii i zapewnia podstawowe wartości tego kraju.

Szyici - druga co do liczby wyznawców gałąź islamu w Syrii

Chrześcijanie (10%)

W Syrii istnieją różne kościoły chrześcijańskie, z których najwięcej wyznawców liczy sobie Prawosławny Patriarchat Antiocheński (nazywany też Kościołem grecko-prawosławnym), następne są Katolickie Kościoły wschodnie. Istnieją również małe grupy protestantów.

W Syrii chrześcijanie nie mają przyznanych pełnych praw obywatelskich. Według konstytucji syryjskiej wyznawca Chrystusa nie może pełnić funkcji prezydenta kraju. Jest to skutek dominacji religii islamskiej w społeczeństwie syryjskim. Oficjalnie jednak Syria nie jest państwem wyznaniowym i nie posiada religii państwowej a status wszystkich wyznań jest równy. 

Druzowie (3%)
Identyfikują się jako "unitarianie" lub "lud Monoteizmu". Druzowie koncentrują się na wiejskich, górzystych obszarach na wschód i południe od Damaszku, w okolicy znanej oficjalnie jako Jabal al-Druze.

Rozmieszczenie religii w Syrii
Źródło: http://www.geocurrents.info/wp-content/uploads/2011/03/Syria-Religion-Map-300x270.jpg

Marta Pawłowska

Bibliografia:
[1] Geografia regionalna Świata - pod. red. Jerzego Makowskiego, Wyd. PWN, Warszawa 2006
[2] https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/
[3] http://syria.pl/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=27
Demografia Demografia Reviewed by Kamil Kozak on marca 05, 2018 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.