Wojna w Syrii jest z pewnością jednym z największych wyzwań dla współczesnego świata. Trwający od ponad siedmiu lat konflikt doprowadził do śmierci milionów ludzi, poważnie zachwiał ładem w jeszcze nieustabilizowanym po wcześniejszych wojnach regionie a także wystawił na próbę światowych przywódców i organizacje międzynarodowe. Tym samym unaocznił globalny konflikt interesów a także nieudolność światowych mocarstw.

Obecnie Syria stanowi arenę zmagań nie tylko wojsk Baszara al-Asada, rebeliantów czy bojowników ISIS. W konflikcie uczestniczy wiele państw ościennych realizując tym samym własne interesy. Na syryjskich pustyniach być może rozgrywają się losy przyszłego ładu światowego.

Niestety, kiedy my - zachodni, doświadczony już tysiącami wojen świat, liczący się z prawami człowieka i przestrzegający zasad demokracji - dość opieszale ustalamy plan działania, tysiące ludzi ginie od kul AK 47, chorób i głodu. Pozostali ryzykują życiem podczas przepraw przepełnionymi pontonami do naszego, lepszego świata.

Wydarzenia zapoczątkowane w 1914 i 1939 wydają się już przeszłością i nauczką dla świata. Tymczasem konflikt syryjski nieuchronnie prowadzi do kolejnej globalnej tragedii.

Wojna w Syrii jest największą porażką obecnej polityki. Aby dalej nie powielać błędów z przeszłości konieczne jest wspólne, zdecydowane działanie. Wszystkich.

Geografia


Syria jest krajem położonym na Bliskim Wschodzie - często klasyfikowana jest również do historycznego regionu zwanego Lewantem. 

Od zachodu oblewają ja wody Morza Śródziemnego, na wybrzeżu oraz północy i wschodzie kraju, szczególnie wzdłuż biegu Eufratu przeważają równiny (Dolina Al Ghab dając początek słynnej Nizinie Mezopotamskiej), natomiast na południu i wzdłuż granicy z Libanem przeważają obszary wyżynne i góry.

Położenie i ukształtowanie powierzchni Syrii
Źródło: http://www.travelin.pl/galeria/mapa-topograficzna-syrii.png
Klimat Syrii jest zróżnicowany. Wybrzeże znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego z upalnymi latami oraz łagodnymi zimami. Obszary te porasta charakterystyczna roślinność śródziemnomorska oraz uprawy oliwek, winorośli i cytrusów. 
Wraz z oddalaniem się od wybrzeża, klimat nabiera cech klimatu podzwrotnikowego suchego i zwrotnikowego suchego. Obszary te pokrywają pustynie i półpustynie. Temperatury na pustyni cechują się znacznymi wahaniami dobowymi (od 45°C w dzień do temperatur w okolicach 0°C w nocy). Na obszarze całej Syrii występują stosunkowo wysokie opady (od 250 do nawet 1000 mm rocznie).

Na zachodzie kraju (wybrzeże) występują żyzne przy odpowiednim nawadnianiu gleby cynamonowe, resztę kraju pokrywają natomiast jałowe szaroziemy i buroziemy (wyjątkiem jest dolina Eufratu, gdzie z niesionych aluwiów wykształciły się bardzo urodzajne mady).

Charakterystyczne dla Syrii są burze piaskowe, które trwają do 10 dni w roku.

Dane Fizyczne

Powierzchnia: 185 180 km²
Współrzędne geograficzne: 37°18'N - 32°20'N,  35°43'E - 42°22'E
Długość linii brzegowej: 193 km
Najwyższy szczyt: Hermon (2814 m)

Sąsiedzi Syrii
Źródło: https://r-scale-c0.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/9cb67ffb59554ab1dabb65bcb370ddd9/278cb852-1150-11e3-ac8a-0025b511226e.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000&quality=80


Godło Syrii

Dane Polityczne 

Ustrój: dyktatura
Głowa państwa: Prezydent Baszar al Asad
Niepodległość: (od Francji) 17 kwietnia 1946
Stolica: Damaszek
Język urzędowy: arabski
Waluta: funt syryjski



Flaga Syrii
Długość granic z sąsiadami
Turcja - 822km                        
Irak - 605 km
Jordania - 375 km
Liban - 375 km
Izrael - 75 km


Artur Szulepa

Bibliografia:
[1] Geografia regionalna Świata - pod. red. Jerzego Makowskiego, Wyd. PWN, Warszawa 2006
[2] Atlas geograficzny dla szkół ponadgimnazjalnych, Wyd. Nowa Era, Warszawa 2016
[3] https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/



Geografia Geografia Reviewed by Kamil Kozak on marca 05, 2018 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.