Wojna w Syrii jest z pewnością jednym z największych wyzwań dla współczesnego świata. Trwający od ponad siedmiu lat konflikt doprowadził do śmierci milionów ludzi, poważnie zachwiał ładem w jeszcze nieustabilizowanym po wcześniejszych wojnach regionie a także wystawił na próbę światowych przywódców i organizacje międzynarodowe. Tym samym unaocznił globalny konflikt interesów a także nieudolność światowych mocarstw.

Obecnie Syria stanowi arenę zmagań nie tylko wojsk Baszara al-Asada, rebeliantów czy bojowników ISIS. W konflikcie uczestniczy wiele państw ościennych realizując tym samym własne interesy. Na syryjskich pustyniach być może rozgrywają się losy przyszłego ładu światowego.

Niestety, kiedy my - zachodni, doświadczony już tysiącami wojen świat, liczący się z prawami człowieka i przestrzegający zasad demokracji - dość opieszale ustalamy plan działania, tysiące ludzi ginie od kul AK 47, chorób i głodu. Pozostali ryzykują życiem podczas przepraw przepełnionymi pontonami do naszego, lepszego świata.

Wydarzenia zapoczątkowane w 1914 i 1939 wydają się już przeszłością i nauczką dla świata. Tymczasem konflikt syryjski nieuchronnie prowadzi do kolejnej globalnej tragedii.

Wojna w Syrii jest największą porażką obecnej polityki. Aby dalej nie powielać błędów z przeszłości konieczne jest wspólne, zdecydowane działanie. Wszystkich.

Baszar al-Asad



Baszar Al-Asad
źródło:http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cDov
L3VwbG9hZC53aWtpbWVkaWEub3JnL3dpa2lw
ZWRpYS9jb21tb25zL3RodW1iLzUvNT
YvQmFzaGFyX2FsX0Fzc2FkLmpwZy8yMjBweC1
CYXNoYXJfYWxfQXNzYWQuanBn
Przed prezydenturą

Baszar Al-Asad swoją pełnoletność rozpoczął od studiów medycznych na Uniwersytecie Damasceńskim. Następnie, po czteroletniej przerwie na pracę w armii, rozpoczął studia okulistyczne w Londynie. Wszystko wskazywało na to, ze zostanie lekarzem. Nie był przygotowywany na objęcie władzy, z racji iż jego brat, Basil, był starszy i zgodnie z tradycja to on powinien zastąpić ojca, Hazifa Al-Asada. Wszystko skomplikowało się jednak wraz z 21 stycznia 1994 roku, kiedy to Basil zginął w wypadku samochodowym. Od tego momentu to Baszar stał się tym, który powinien przejąć władzę w razie śmierci ojca. Musiał więc zostać od podstaw i w dodatku stosunkowo szybko do tego przygotowany. Jego cechy nie pomagały mu z zaistniałą sytuacją, był on bowiem cichy, spokojny, a nawet introwertyczny. Cała jego osobowość diametralnie zmieniła się jednak, poprzez kursy i szkolenia mające zrobić z niego przywódcę. W ten sposób Baszar stał się pewny siebie, elokwentny i zdecydowany.

Reakcje na nowego przywódcę

Hazif al-Asad zmarł 10 czerwca 2000 roku, w momencie gdy Baszar miał 34 lata. Jednak wymaganym wiekiem do objęcia stanowiska prezydenta było 40 lat. Z tego powodu jeszcze tego samego dnia parlament syryjski zebrał się, by obniżyć minimalny wiek właśnie na 34 lata. Dzięki temu Baszar mógł zgodnie z prawem startować w wyborach, a za sprawą działań ojca nie miał żadnych konkurentów. To wszystko sprawiło, że zostało na niego oddane 97,29% głosów. Mieszkańcy Syrii byli pełni nadziei na zmiany, ponieważ Baszar utrzymywał ze zależy mu na demokracji i zapowiadał wielkie reformy. Atmosfera w państwie się rozluźniła, niektórzy więźniowie polityczni zostali wypuszczeni, rozpoczęły się otwarte rozmowy na tematy polityczne, a nawet częściowo zdjęto cenzurę z prasy. Wszystko wydawało się zmieniać ku lepszemu.

Emil Kalata

Bibliografia:
https://www.tygodnikprzeglad.pl/baszar-al-asad-zawiedzione-nadzieje/ 
http://natemat.pl/156553,bashar-al-assad-kim-jest-syryjski-rzeznik-i-czynaprawde-jest-rzeznikiem
Baszar al-Asad Baszar al-Asad Reviewed by Kamil Kozak on kwietnia 08, 2018 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.