Wojna w Syrii jest z pewnością jednym z największych wyzwań dla współczesnego świata. Trwający od ponad siedmiu lat konflikt doprowadził do śmierci milionów ludzi, poważnie zachwiał ładem w jeszcze nieustabilizowanym po wcześniejszych wojnach regionie a także wystawił na próbę światowych przywódców i organizacje międzynarodowe. Tym samym unaocznił globalny konflikt interesów a także nieudolność światowych mocarstw.

Obecnie Syria stanowi arenę zmagań nie tylko wojsk Baszara al-Asada, rebeliantów czy bojowników ISIS. W konflikcie uczestniczy wiele państw ościennych realizując tym samym własne interesy. Na syryjskich pustyniach być może rozgrywają się losy przyszłego ładu światowego.

Niestety, kiedy my - zachodni, doświadczony już tysiącami wojen świat, liczący się z prawami człowieka i przestrzegający zasad demokracji - dość opieszale ustalamy plan działania, tysiące ludzi ginie od kul AK 47, chorób i głodu. Pozostali ryzykują życiem podczas przepraw przepełnionymi pontonami do naszego, lepszego świata.

Wydarzenia zapoczątkowane w 1914 i 1939 wydają się już przeszłością i nauczką dla świata. Tymczasem konflikt syryjski nieuchronnie prowadzi do kolejnej globalnej tragedii.

Wojna w Syrii jest największą porażką obecnej polityki. Aby dalej nie powielać błędów z przeszłości konieczne jest wspólne, zdecydowane działanie. Wszystkich.

O projekcie


Strona powstała w ramach projektu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie "Znane i nieznane. Konflikty międzynarodowe po 1945 r.". Celem projektu jest przybliżenie tematyki otaczających nas konfliktów zbrojnych - często powszechnie wspominanych w mediach i obecnych w świadomości publicznej lecz nie do końca podpartych wyczerpującą wiedzą merytoryczną. Mamy nadzieje, że nasza strona pozwoli zainteresowanym lepiej zrozumieć konflikt syryjski oraz skłoni do refleksji, gdyż jest to wojna nie tylko Syryjczyków, lecz nas wszystkich - całego zaangażowanego w politykę zagraniczną świata.

Szczegóły dotyczące projektu TUTAJ.
O projekcie O projekcie Reviewed by Kamil Kozak on marca 05, 2018 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.