Wojna w Syrii jest z pewnością jednym z największych wyzwań dla współczesnego świata. Trwający od ponad siedmiu lat konflikt doprowadził do śmierci milionów ludzi, poważnie zachwiał ładem w jeszcze nieustabilizowanym po wcześniejszych wojnach regionie a także wystawił na próbę światowych przywódców i organizacje międzynarodowe. Tym samym unaocznił globalny konflikt interesów a także nieudolność światowych mocarstw.

Obecnie Syria stanowi arenę zmagań nie tylko wojsk Baszara al-Asada, rebeliantów czy bojowników ISIS. W konflikcie uczestniczy wiele państw ościennych realizując tym samym własne interesy. Na syryjskich pustyniach być może rozgrywają się losy przyszłego ładu światowego.

Niestety, kiedy my - zachodni, doświadczony już tysiącami wojen świat, liczący się z prawami człowieka i przestrzegający zasad demokracji - dość opieszale ustalamy plan działania, tysiące ludzi ginie od kul AK 47, chorób i głodu. Pozostali ryzykują życiem podczas przepraw przepełnionymi pontonami do naszego, lepszego świata.

Wydarzenia zapoczątkowane w 1914 i 1939 wydają się już przeszłością i nauczką dla świata. Tymczasem konflikt syryjski nieuchronnie prowadzi do kolejnej globalnej tragedii.

Wojna w Syrii jest największą porażką obecnej polityki. Aby dalej nie powielać błędów z przeszłości konieczne jest wspólne, zdecydowane działanie. Wszystkich.

Reakcja międzynarodowa


Napięta sytuacja w Syrii, a także państwach regionu była przyczyną zaangażowania się zachodu w sytuację na Bliskim Wschodzie. Syria granicząca z Izraelem, Jordanią, Turcją i Irakiem, przez samo położenie zamieszana jest w konflikty światowych mocarstw. Izrael do dziś nie podpisał z Syrią paktu o nieagresji. Jedynie Iran, przez współprace handlową i Jordania, z którą Syria współpracuje chcąc zachować bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie, stanowią strategicznych sojuszników dla kraju Baszara Al-Assada.

Polityka zagraniczna Syrii

Po ataku na WTC Syria nawiązała z USA współprace mającą na celu zniszczenie Al-Kaidy. Wywiady Syrii i USA ściśle ze sobą współpracowały, aż do 2003 roku, kiedy to rząd USA zdecydował się wziąć czynny udział w wojnie w Iraku. Syria, która podobnie jak Francja sprzeciwiała się te wojnie, zaprzestała współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, za co w odwecie oskarżona została o tworzenie miejsca do zamieszkania dla terrorystów. 

Sytuacja Syrii znacząco się pogorszyła. Turcja weszła do NATO, w Iraku stacjonowało 150 tys. żołnierzy USA, a Jordania, Izrael i Iran stali się sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Liban zaczął również protestować przeciwko stacjonowaniu na terytorium kraju, wojsk Syrii, po tym jak 14.02.2005 doszło do zamachu premiera Libanu Rafika Hariri, o co oskarżona została Syria. Wojska Syryjskie opuściły terytorium Libanu jeszcze tego samego roku. 

Arena międzynarodowych zmagań

Znalezione obrazy dla zapytania sarkozy assad
Baszar Al-Asad i Nicolas Sarkozy
żródło:http://english.al-akhbar.com/sites/default/files/imagecache/5cols/leading_
images/110401_Assad_Sarkozy_107459472.jpg
Sytuacja polityczna Syrii uległa poprawie w 2008 roku, kiedy to Nicolas Sarkozy przyjął we Francji prezydentów Syrii i Libanu, co oznaczało możliwość zawiązania współpracy krajów na Bliskim Wschodzie.

Obecnie sytuacją w Syrii zainteresowane jest wiele krajów świata. Stany Zjednoczone, Europa i kraje Zatoki Perskiej wspierają rebeliantów w walce z rządem Baszara Al Assada. W opozycji do nich swoje stanowisko ogłosiła Rosja, która pomaga obecnemu prezydentowi utrzymać się przy władzy.

Michał Wójs
Reakcja międzynarodowa Reakcja międzynarodowa Reviewed by Kamil Kozak on kwietnia 08, 2018 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.